No: 440 0 Yorum 215 Okunma

Türkiye'deki köpek balıkları saldırırlar mı?

 

Senato
*
Konu sayısı:  
51
Mesaj sayısı:  
75
En İyi Görüş Puanı:  
0

04-12-2021, 05:29 PM
Köpek balıkları kolay kolay saldırmazlar. Türkiye'de özellikle camgöz köpek balıkları vardır ve bunlar insanlara saldırmayı tercih etmeyen canlılardır. Türkiye'de olduğu bilenen ve saldırma potansiyeli bulunan köpek balığı: Büyük beyazdır.

"Büyük Beyazın saldırma nedenleri dalgıçların koyu renkli kıyafetlerini fok balığı zannetmeleri.

Diğer bir nedeni ise suda gergin ve çırpınarak yüzmemiz ve köpekbalığının bizi yüzemeyen yaralı veya hasta bir hayvan gibi görmesi.
Ama asla görür görmez saldırmaz. Etrafında bir kaç tur atıp av mı yoksa değil mi diye bakarlar sonra da kendi yoluna giderler. Tabii hareketsiz durur yada sakin bir şekilde yüzerseniz...
Boğa köpekbalıkları ise neredeyse kör oldukları için hareket eden her şeye saldırırlar. Hayatta kalmak için ani bir hareket yapmamanız ve aşırı renkli mayolar giymemelisiniz. Bu ikisi bizim denizlerimizde az da olsa bile var hatta Osmanlı döneminde İstanbul boğazı büyük beyazların üreme bölgesiydi. 
Dünya'da 360 tane köpekbalığı cinsi var ve bunlardan sadece 4 ü insanlara tehlikeli.
Büyük beyaz 
Kaplan köpekbalığı 
Boğa köpekbalığı 
Beyaz yüzgeçli köpekbalığı 
Mako köpekbalığı da tehlikeli fakat bu en tehlikeli kısma girmiyor ama yine de ondan kaçmak mümkün değil. Dünyanın en hızlı balığı bizim denizlerimizde var ama soyları tükenmek üzere. Kaplan köpekbalığı bizim denizlerimizde bilindiği üzere yok. Beyaz yüzgeçli köpekbalığı büyük beyazdan daha çok can kaybına neden oldu, bunlar açık okyanuslarda batan gemilerin ya da düşen uçakların insanlarını katletti. Ama köpekbalıkları genel anlamda tehlikeli değildir. İnsan yılda 100 milyonun üstünde sırf yüzgeçlerinden çorba yapabilmek için köpekbalıklarını öldürüyor ama köpekbalıkları yılda sadece 6 insan öldürüyor asıl tehlikeli canlılar biziz."

Yazının kaynağı Alexander isimli bir şahsın, Youtube'daki yorumu.
                          
[-]
  

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5Foruma Git:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi