No: 147 0 Yorum 828 Okunma

Hayvanlar yüzmeyi doğuştan mı biliyorlar?

 

Senato
*
Konu sayısı:  
51
Mesaj sayısı:  
75
En İyi Görüş Puanı:  
0

29-09-2020, 03:11 AM (En son düzenleme: 29-09-2020, 01:51 PM Phanteus.)
Köpek gibi bir takım memeli hayvanlar denizde rahatça atlayıp yüzebiliyor iken, insan neden yüzmeyi öğrenmek zorundadır?

BBC'nin haberine göre, bütün memelilerin belirli bir noktaya kadar yüzebildikleri kanıtlanmış. Örneğin Fillerin ortalama 50 kilometre yüzebildikerini biliyor muydunuz?


[Resim: https://duvardakisanat.com/image/cache/c...00x600.jpg]

Peki neden evrimsel olarak bize en yakın türlerden biri olan şempanze gibi hayvanlar, neden bizim gibi yüzmeyi sonradan öğrenmek zorunda? Çünkü sebep her zaman olduğu gibi geçmişe dayanıyor. Bizler var olmak için ağacın tepesinde yaşamak zorunda kalan bir türdük. Yaşamsal tüm faaliyetlerimiz ormanda geçiyordu. Zamanla ağaçtan indik ve bizim ağaçta yaşamamızı sağlayan tüm işlevlerimiz körelmeye başladı. Örneğin kuyruk... Kuyruğumuz köreldi ve geriye bir tek "kuyruk sokumu" denilen bölge kaldı. 

Ayrıca ellerinizi serbest bırakınca hafifçe kapanacağını görecekseniz. Tıpkı bir dalı tutar gibi kapanan ellerimizin bu hale gelmesinin sebebi, geçmişte ağacın üzerinde dalları tutmak zorunda olmamızdan kaynaklıydı. Tüm bu sebeplerin kökeni geçmişe dayanıyorsa, insanın yüzmek zorunda kalmama sebebinden dolayı, insan doğuştan yüzmeyi bilmeyen bir canlıdır. Bundan binlerce yıl sonra eğer insanlık var olursa çoğu insanın doğuştan yüzme yetilerine sahip olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

NOT: Lütfen hayvanlar üzerinde yüzme testleri yapmayınız.
                          
[-]
  

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5Foruma Git:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi