No: 145 0 Yorum 305 Okunma

Eklem Ağrılarının Yağmurun Yağmasıyla Bağı Var Mı?

 

Senato
*
Konu sayısı:  
51
Mesaj sayısı:  
75
En İyi Görüş Puanı:  
0

27-09-2020, 03:47 AM
Romatizma gibi ağrıların, yağmurun yağmasıyla bağı doğru mu? 

[Resim: https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x...d006a4.jpg]

Bir takım araştırmalar özellikle iltihap kökenli eklem ağrılarının yağmurun yağmasıyla dolaylı yoldan bağının olduğunu göstermektedir. Yağmur yağmadan önce oluşan sıcaklık, nem ve hava basıncı gibi faktörlerin değişiminin, eklem sıvısında değişikliğe yol açmasından dolayı dizde bir takım ağrılar oluşmakta. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, nem ve sıcaklığın eklem ağrılarına etkisi, hava basıncının değişiminin etkisinden daha az.

[Resim: https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/251...8xauto.jpg]

The American Journal of Medicine dergisinde yayımlanan önemli bir araştırmada, hava basıncında artışın olması eklem iltihabı hastalarının ağrılarının şiddetini arttırdığını gösterdi. Sıcak havalarda eklem sıvısının yoğunluğunun değişmesi ağrıya sebep olurken, soğuk havalarda nem oranının artmasıyla eklem ağrılarını arttırdığı gözlemlendi.

Her ne kadar bu gibi araştırmalar yağmurun yağmasının romatizma gibi eklem ağrısı kökenli rahatsızlığa sahip olan bireylerde ağrı artışının gözlenmesini belgelese de, kesin bir bilgi taşımamaktadır. Fakat reseptörlerdeki bu değişiminin belgelenmesi en azından bunun sıradan bir halk söylentisi olmadığını göstermektedir.
                          
[-]
  

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5Foruma Git:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi