No: 146 0 Yorum 2322 Okunma

Biriyle konuşurken göz teması kuramamanın sebebi nedir?

 

Senato
*
Konu sayısı:  
51
Mesaj sayısı:  
75
En İyi Görüş Puanı:  
0

28-09-2020, 02:29 AM
Göz teması kuramamanın sebebi nedir?

İki kişinin aynı anda birbirlerinin gözlerinin içine bakmasına göz teması denir. Göz teması ise bir iletişim türüdür. Kişinin iletişimini 'doğru' bir şekilde kuramaması hayatını olumsuz etkileyeceğinden, sosyal yaşamda var olabilmesi için kişinin bir çok iletişim türüne gerçek anlamda sahip olması gerekmektedir. 


Göz temasının sosyolojik olarak bir çok açıklaması olduğu gibi, duygusal bağlamada da açıklamaları mevcuttur. Eğer şahıs göz temasını karşı cinse karşı kuramıyorsa, bilinçsel olarak kendini eksik gördüğü noktalar olabilir. Bu noktalar bireyin kusur olarak gördüğü noktalardır. Kişi hemcinsine karşı göz temasını kuramıyorsa, bunun altında geçmişten bu yana gelen sosyal olamama durumu olabilir. Cins fark etmeksizin genel olarak göz teması kuramamanın odaklanmayla da ilgisi olabilir. 
Kişi bu iletişim eksikliğine sahip olunca altındaki tüm gerçekler göz ardı edilip "utangaç" sıfatı takılıyor. Fakat bir çok durum gibi, bunun da üstesinden gelinebiliyor.

Yapılan bir çok anket göstermektedir ki, ankete katılanların çoğunluğu göz teması kuramama sebebi olarak başlıca "Bakışlarımdan rahatsız olacaklarından korkuyorum" ve "Düşüncelerimi okumalarından korkuyorum" seçeneklerini işaretlemekte. Bu, göz teması kuramamanın sosyal fobi ile bağının olduğunu göstermekte. 

Sosyal fobi, bireyin diğer bireyler ile ilişkiye girememe sorunudur. Birey kendi kabuğunda yaşamakta daha rahattır çünkü orası güvenlidir. Orada onu yargılayan, yadırgayan, kusurunu gören hiç kimse yoktur. Orada o rezil olamaz. Bireyin bu kabukta yaşaması, dışarıyla bağının kopmasına sebebiyet verir. Bu sebebiyet zamanla insanı insan yapan yetilerin körelmesini sağlar. İnsan sosyal bir varlıktır. Sosyalleştikçe hayatta kalır, sosyalleştikçe sürünün devamlılığını sağlayacak niteliklere sahip olma yetilerini kendisinde görür. Sosyalleşmek toplumun "kusur" sıfatını taktığı durumları kabullenip, onlarla başa çıkacak güce sahip olmayı sağlar. Sosyalleştikçe artan iletişim becerileri sayesinde kişi artık düşüncelerini daha rahatça aktaracak bir duruma gelir. Kişinin düşüncelerini aktarması onun hayata bağlanması için önemli bir sebeptir. 

Eğer göz teması kuramama sebebinizin sosyal olamama durumuyla bir bağı olduğunu düşünüyorsanız, bu bağı koparmanın "tek" yolunun sosyalleşmekten geçtiğini unutmayın.
                          
[-]
  

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5Foruma Git:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi